راهنمای نویسندگان

«راهنمای نویسندگان فصلنامه حکمرانی متعالی»

راهنمای تهیه و تدوین مقاله

ـ مقاله باید تحقیقی و حاصل‌ کار پژوهشی نویسنده یا نویسندگان باشد و به تولید علم و معرفت جدید منجر شده باشد. فصلنامه از مقاله‌های استخراج‌شده از رسالة دکترا، پایان‌نامه‌های برجسته و همچنین طرح‌های تحقیقاتی مستقل در صورتی‌ که شامل اصول و روش تحقیق در حوزة مربوط به آن باشد، استقبال می‌کند.

ـ مقالة ارسال شده نباید در گذشته در هیچ نشریة داخلی یا خارجی چاپ شده باشد. گروه دبیران انتظار دارد نویسندگان محترم تا هنگامی که جواب پذیرش از فصلنامه نرسیده است، مقاله خود را به نشریة دیگری به­ منظور چاپ ارسال نکنند.

ـ درصورت تأمین هزینه‌های پژوهش از‌سوی هر سازمان یا مؤسسه‌ای، باید نام آن سازمان یا مؤسسه، در اولین پانویس صفحة اول پژوهش (مقاله) آورده شود

الف) چگونگی تدوین متن مقاله:

تعداد صفحات: حداقل 16 و حداکثر 22 صفحه. اندازه صفحه: در پهنا یا عرض (Width) 17/5 سانتیمتر، در ارتفاع (height) 24/5 سانتیمتر باشد. حاشیه (Margin) از بالا 3 سانتیمتر و از چپ، راست و پایین 2/5 سانتیمتر باشد.

با استفاده از نرم افزار Virastyar  در محیط Word  ویراستاری لازم انجام شود.

هنگام نوشتن نام مقدس حضرت پیامبر بجای  (ص) از (صلی­ الله علیه و آله و سلم)، ائمه بجای (ع) از (علیه ­السلام) و همچنین هنگام نوشتن نام حضرت امام خمینی بجای (ره) از (رحمه­ الله علیه) و امام خامنه ­ای از (مدظله­ العالی) استفاده شود.

منابع براساس استاندارد APA منبع گذاری شود.

منابع درون­ متنی با منابع پایانی مطابقت داشته باشد

فهرست منابع به سه بخش الف: منابع فارسی و ب: منابع انگلیسی  ج: سایت­ها تقسیم و براساس حروف الفبا مرتب شود.

مقاله دارای پنج تیتر اصلی شامل مقدمه، مبانی نظری، روش تحقیق، تجزیه وتحلیل  داده­ ها و یافته­ های تحقیق، نتیجه­ گیری و پیشنهاد  است. این تیترها با فونت بولد Btitr12 تنظیم شود. دیگر تیترهای مقاله با فونت بولد Btitr10 تنظیم شود.

فونت اصلی متن Blotous 12 باشد.

ـ صفحه اول شامل:

 1. عنوان؛ شامل عنوان کامل مقاله، نام و نام خانوادگی نویسنده/نویسندگان

  اطلاعات مربوط به نویسندگان مقاله که به ­صورت پا ورقی در صفحه چکیده مقاله می‌آید به صورت ذیل باشد:

  ( استادان: رتبه علمی/ دانش آموختگان دکتری: دکتری/ دانشجویان دکتری: دانشجوی دکتری) ـ رشته تحصیلی، دانشگاهی که در آن عضو هیئت علمی یا در حال تحصیل است. به عنوان مثال: دانشیار مدیریت علوم راهبردی دانشگاه عالی دفاع ملی ـ پست الکترونیکی (email) نویسنده مسئول

 1. چکیده؛ شامل مدخل ورود به موضوع در یک یا دو خط از ادبیات موضوع، بیان هدف، روش ­شناسی و نتیجه پژوهش، حداکثر در 250 کلمه شامل موارد فوق بدون در نظرگرفتن تیتر جداگانه.
 2. واژگان کلیدی؛ شامل حداکثر پنج واژه کلیدی که نقش محوری در متن اصلی مقاله دارد ( نه لزوما واژگان موجود در عنوان مقاله)

ـ صفحه دوم شامل: ترجمه انگلیسی عنوان، چکیده و واژگان کلیدی (ترجمه صفحه اول)

صفحه سوم به بعد:

 1. مقدمه: شامل مدخل ورود به بحث، بیان مسئله، اهمیت و ضرورت پژوهش، هدف، سؤال / سؤال­ ها یا هدف و فرضیه/ فرضیه­ ها (هدف و سؤال یا فرضیه با خط Bold و داخل گیومه نوشته شود) مطالب مندرج در این بخش بدون تیتر، ذکر می­گردد.
 2. مبانی نظری: شامل پیشینه و سابقه پژوهش، مفهوم ­شناسی متغیرها و ادبیات مرتبط، چارچوب نظری پژوهش، ارائه الگوی مفهومی (در صورتی­ که الگوسازی فرضیه لازم باشد) مطالب مندرج در این این بخش با سلیقه نگارنده می‌تواند تیتربندی ‌شود.
 3. روش ­شناسی: شامل نوع تحقیق، روش تحقیق، جامعه آماری، حجم نمونه و روش نمونه­ گیری، روش گردآوری داده ­ها و ابزار آن، تعیین روایی و پایایی ابزار گردآوری داده ­ها، تجزیه و تحلیل داده‌ها و پاسخ به سؤال یا آزمون فرضیه و درصورت وجود فرضیه تعریف عملیاتی متغیرها صورت می­ پذیرد. مطالب مندرج در این بخش در چند پاراگراف و بدون تیتربندی و در قالب چند پاراگراف با جمله ­بندی مناسب ارائه می­گردد.
 4. تجزیه و تحلیل داده ­ها و یافته­ های پژوهش :

تجزیه و تحلیل آماری داده­ های جمعیت­ شناختی

تجزیه وتحلیل دیگر داده­ ها و ارائه یافته ­های پژوهش

 1. نتیجه­ گیری و پیشنهاد: این قسمت نیز در دو بخش جداگانه و به­ شرح زیر نگارش می­ شود:

الف) نتیجه ­گیری     ب) پیشنهاد

 1. فهرست منابع: فهرست منابع ارجاع ­شده در متن براساس بند ب همین راهنما درج گردد.

ب) اصول صفحه ­بندی و نگارش مقاله:

مقاله باید در محیط نرم افزار  Microsoft office word 2007 و ویرایش­ های بالاتر حروفچینی شود. مقاله باید برابر تمپلیت مقاله چیده شود.

دریافت فایل راهنمای استفاده از روش استاندارد در مأخذنویسی

 

دریافت فایل تمپلیت مقاله

 

 فرم تعارض منافع (conflict of interest)

بر اساس دستورالعمل جدید لازم است نویسندگان محترم هنگام ارسال مقاله علاوه بر فایل اصلی مقاله، فرم تعارض منافع را نیز از طریق فایل­های پیوست مقاله ارسال فرمایند. ادامه فرایند مقالات منوط به تکمیل و ارسال فرم­های مذکور خواهد بود.

دریافت فرم تعارض منافع

فرم تعهد نویسندگان (copyright)

 بر اساس دستورالعمل جدید لازم است نویسندگان محترم در هنگام ارسال مقاله علاوه بر فایل اصلی مقاله، فرم تعهد تأئید مالکیت معنوی اثر و عدم طبقه ­بندی محتوا را نیز از طریق فایل­ های پیوست مقاله ارسال فرمایند. ادامه فرایند مقالات منوط به تکمیل و ارسال فرم ­های مذکور خواهد بود.

 فرم تعهد تأئید مالکیت معنوی اثر و عدم طبقه ­بندی محتوا 

خط­ مشی الزام درج عنوان حامی مقاله:

توجه: نویسنده/ نویسندگان محترم برابر ضوابط شیوه‌نامه نشریات علمی کشور موظفند چنانچه مقاله حامی دارد، در انتهای صفحه اول مقاله نسبت به ذکر نام حامی اقدام لازم به‌عمل آورند.

خط­ مشی هزینه انتشار:

شایان ذکر است: انتشار مقالات در این نشریه، بدون دریافت هرگونه هزینه از نویسنده یا نویسندگان انجام می­پذیرد.

خط ­مشی بایگانی:

مقالات منتشر شده در وب­ سایت مجله بایگانی ­شده و همچنین برای افزایش میزان مطالعه و حفظ دیجیتالی طولانی ­مدت در چندین پایگاه داده داخلی و بین ­المللی در سراسر جهان نمایه می­شود.

همچنین نویسندگان مقالات می­ توانند یک نسخه از مقاله منتشرشده خویش را در یک مخزن دیگر به انتخاب خود (ازجمله وب سایت همین نشریه) بایگانی کنند.

 این بایگانی ­ها شامل موارد زیر است:

 • Google scholar  
 • ISC
 • ...